Články


BIOkozmetika je životný štýl

Už dlhšiu dobu je viditeľný celosvetový trend bio kozmetiky. Ľudia kladú čoraz väčší dôraz na zdravší spôsob a kvalitu života, s čím je spojená aj kvalita používaných výrobkov. Spoločným menovateľom je zdravý životný štýl. ... zobraziť celý článok

...Výrazný návrat spotrebiteľského záujmu k všetkému prírodzenému, popri výrobcoch potravín, výživových doplnkov, využili i výrobcovia kozmetiky. Stále častejšie ponúkajú výrobky označené ako „prírodné“, „organické“ alebo „bio“, zvýrazňujúc tým ich mimoriadne humánne a environmentálne benefity. Výrobky tzv. prírodnej kozmetiky sa za posledné roky stávajú najrýchlejšie rastúcim kozmetickým segmentom. Je zrejmé, že hodnoty bio, zdravie prevážili nad požiadavkou nízkych cien, a to i v čase ekonomickej krízy. Biokozmetika sa tak stáva veľmi perspektívnym samostatným odvetvím v rámci kozmetického biznisu. Dopyt po biokozmetike stúpa a dôvodmi sú aj stále zvyšujúci sa počet alergií na rôzne druhy kozmetických prípravkov, citlivosť pleti a zníženie prirodzenej imunity. Z výsledkov istej agentúry pre prieskum trhu vyplynulo, že až 93% spotrebiteľov je ochotných vyskúšať „prírodnú“ značku, ale len 60% z nich je názoru, že rozpoznať pravú prírodnú kozmetiku je ťažké.

Neprehľadné označovanie
Problémom je, že kým potravinárska legislatíva už dlhšie definuje pojem biopotraviny, v oblasti kozmetiky nie je celosvetovo právne vymedzený. Používanie termínov „prírodná“,„organická“ či „biokozmetika“, ako aj predpisy pre výrobu, marketing a označovanie sa v jednotlivých krajinách sveta líšia. Háčik je v tom, že nie vždy vieme, čo kupujeme. Nie všetko, čo sa označuje ako bio, aj skutočne bio je. Bio ingrediencia je prírodný prídavok, ktorý však nemusí byť stále bio, ak bol spracovaný necertifikovanými metódami. Na rozdiel od kontrolovanej prírodnej kozmetiky, ktorá musí prejsť testovaním a certifikáciou na základe dodržania prísnych kritérií, na tzv. „prírodnú“ alebo „bio“ kozmetiku sa nevzťahujú žiadne striktné predpisy.

Vo viacerých štátoch slovo „prírodný“ alebo „bio“ môže byť použité na akomkoľvek výrobku, ktorý obsahuje len 1 % ingrediencií získaných z prírody! Slovenská legislatíva pojmy bio a prírodná kozmetika taktiež neupravuje. Typickým príkladom sú šampóny s rastlinnými výťažkami, predstavujúce rádovo jednotky alebo desatiny percenta hmotnosti výrobku, pričom okrem vody obsahujú už len látky pripravené chemickou syntézou. Iným príkladom sú výrobky, u ktorých síce rastlinné extrakty sú podstatnou súčasťou, ale obsahujú i vysoký podiel zložiek získaných z ropy, alebo sú nevhodne konzervované

Certifikovaná prírodná kozmetika
Výrobcovia, v snahe dokladovať prírodný charakter, dávajú svoje kozmetické produkty dobrovoľne preveriť niektorej z početných certifikačných organizácií, ktoré začali vznikať od 90. rokov. V Európe najstaršou a dodnes medzinárodne uznávanou známkou v nemeckej verzii je „Kontrollierte Natur-Kosmetik“, v anglickej verzii „Certified Natural Cosmetics“, v slovenskom preklade „Kontrolovaná prírodná kozmetika“. Udeľuje ju medzinárodný inštitút EcoControl v nemeckom Österode. Jedine certifikovaná prírodná kozmetika nám zaručuje, že sa vyrába z prírodných surovín, bez syntetického hnojenia a pridania pesticídov. Pri výbere kozmetiky je potrebné si predovšetkým všímať zloženie produktov a symbol certifikačnej organizácie, ktorá produkty certifikovala.
Jedine toto im zaručí, že kupujú naozaj prírodnú kozmetiku bez zbytočnej chémie. Za jednu z vysoko rešpektovaných a uznávaných certifikátov sa považuje známka EcoControl, kde sú všetky produkty certifikované podľa najprísnejších požiadaviek. Okrem toho je účinnosť a bezpečnosť všetkých produktov klinicky potvrdená.

Prečo uprednostniť práve certifikovanú prírodnú kozmetiku?
Certifikovaná bio kozmetika predstavuje absolútnu špičku v prírodnej kozmetike, je vhodná aj pre alergikov, osoby s citlivou pokožkou a tehotné ženy. Certifikovaná kozmetika obsahuje čisto prírodné zložky, organizmus tak nezaťažuje toxickými a pre telo neprirodzenými látkami, u ktorých je preukázateľná spojitosť s rizikom vzniku rakoviny, alergiami, kožnými a hormonálnymi ťažkosťami. Certifikované prírodné suroviny nesmú obsahovať kontamináty, akými sú ťažké kovy, uhľovodíky, pesticídy, dioxíny a dusičnany.
Všetky produkty ANNEMARIE BORLIND sú 100% bez parabénov, PEG, parafínu, ropných derivátov, silikónových olejov, polycyklických zlúčenin, syntetických farbív a vôní. Taktiež konzervačné látky sú získané výlučne z prírody. Žiaden produkt nesmie byť testovaný na zvieratách. Testy sa robia výlučne na dobrovoľníkoch, ľudskej koži. Prísady, ktoré boli ožiarené alebo geneticky modifikované nie sú povolené. Dôraz sa kladie aj na ekologickú únosnosť výroby, vrátane recyklovateľných obalov. Verejnosti je známa aj sociálna únosnosť výroby a podpora „Fair Trade“ výrobných projektov v krajinách tretieho sveta.

skryť článok

DADO SENS dermakozmetika

.... medicínsky účinok – prírodný základ. Kožné problémy trápia takmer každého z nás. Nejde len o zdravotný problém, ale aj kozmetický defekt, ktorý dokáže nejedného človeka priviesť na pokraj zúfalstva. ... zobraziť celý článok

...Stále viac ľudí trpí citlivou, alergickou, suchou či aknóznou pokožkou. Rad faktorov ako sú slnečné žiarenie, znečistenie ovzdušia, škodlivé látky v našej strave či bežnej kozmetike nesú veľký podiel na týchto kožných problémoch.

DADO SENS Dermakozmetika predstavuje unikátne produkty starostlivosti o pleť pre citlivú, alergickú, suchú, aknóznu, problémovú pokožku. Stanovili si vysoký cieľ, a to poskytovať pokožke skutočne to, čo potrebuje ! Dosiahnuť medicínske účinky na prírodnej báze. Prostredníctvom rokov výskumu a spolupráce s dermatológmi boli vyvinuté unikátne produkty pre starostlivosť o pleť. Všetky produkty sú dermatologicky testované pre viditeľnú účinnosť a pleťovú kompatibilitu. DADO SENS kombinuje to najlepšie z prírody s extrémne vysokými požiadavkami pre citlivú, problémovú pleť – či už pre každodennú starostlivosť alebo ako súčasť liečby súčasne.

DADO SENS dermakozmetiku vyrába nemecký výrobca Börlind GmbH, ktorá stavia na viac ako 50 - ročnej tradícii. Ponúkajú tie najlepšie prírodné produkty starostlivosti o pleť, čo potvrdzuje prvenstvo v predajnosti na domácom nemeckom trhu. Zakladateľkou spoločnosti je dnes už 90 – ročná Annemarie Lindner, ktorá svoje celoživotné úsilie zasvätila tejto značke, za čo jej boli uznané mnohopočetné významné ocenenia za celoživotnú prácu, inovácie, pleťovú kompatibilitu a účinnosť.

DADO SENS Dermakozmetika je určená pre všetky vekové kategórie, pre alergikov, ľudí s veľmi suchou pokožkou, ekzémom, diabetes, psoriázou, rosaceou, poškodenou pleťou a akné. DADO SENS je expert pre vašu pleť. Starostlivosť o pleť je vecou dôvery, preto garantujú, že ponúkajú výrobky najlepšej kvality s jasnou informáciou o zložení a účinkoch produktov. Všetky produkty neobsahujú kontamináty, akými sú ťažké kovy, uhľovodíky, pesticídy, dioxíny a dusičnany. Všetky produkty sú 100% bez parabénov, PEG, parafínu, ropných derivátov, silikónových olejov, polycyklických zlúčenin, syntetických farbív a vôní. Taktiež konzervačné látky sú získané výlučne z prírody. Žiaden produkt nie je testovaný na zvieratách. Testy sa robia výlučne na dobrovoľníkoch, ľudskej koži. Prísady, ktoré boli ožiarené alebo geneticky modifikované nie sú povolené. Dôraz sa kladie aj na ekologickú únosnosť výroby, vrátane recyklovateľných obalov. Verejnosti je známa aj sociálna únosnosť výroby a podpora „Fair Trade“ výrobných projektov v krajinách tretieho sveta.

Pri kúpe pleťového krému nezabúdajte na to, že viac ako 60 percent z toho, čím sa natierame, neskôr absorbuje naše telo. Preto je najvhodnejšie, ak obsahuje len tie najčistejšie ingrediencie. Prax ukázala, že prírodné zložky sú oveľa efektívnejšie ako chemické deriváty z ropy, či vosky a iné syntetické doplnky, ktoré sa nachádzajú v bežných kozmetických výrobkoch.

Čo môže bežná kozmetika spôsobiť?
Výskum potvrdil, že značné množstvo chemických látok používaných v bežnej kozmetike môže mať napríklad karcinogénne účinky alebo negatívne pôsobiť na hormonálny systém. Nevhodne zvolená kozmetika blokuje ochranný plášť epidermy, tým blokuje vylučovanie toxínov, čím vznikajú vyrážky, alergické reakcie, podráždenie kože. Účinok biokozmetiky nemusí byť viditeľný po prvom použití, pleť sa dokonca môže na začiatku aj zhoršiť. Je to dôsledkom čistenia pokožky a vylučovania toxínov, ktoré sa nahromadili používaním bežných výrobkov, napríklad na báze minerálneho oleja. Dlhodobé používanie biokozmetiky zladené s konzumáciou zdravej stravy však prispeje ku kráse a čistote pokožky.

skryť článok

Prečo prejsť na prírodnú kozmetiku

Ľudská koža obaľuje a chráni naše telo. Pozostáva zo živého, dynamického systému tkanív. Podľa najnovších zistení koža má pozoruhodnú schopnosť absorbovať aplikované produkty do krvného riečišťa, a to čiastočne alebo kompletne. ... zobraziť celý článok

...V skutočnosti až 60% ingrediencií z produktov, ktoré použijeme na našu kožu sú absorbované do obehového systému. Napríklad priemerná žena absorbuje približne 14 kg ingrediencií obsiahnutých v kozmetických prípravkoch v priebehu 60 rokov života.

Tieto nové zistenia funkcie kože odhaľujú možné obavy a riziká z dlhodobého užívania chemických látok v kozmetike. Obavy pramenia z poznania, že väčšina týchto zložiek sú vyrobené synteticky alebo z ropy, známe ako karcinogény a dráždidlá. U tehotných žien je riziko nielen pre jej telo, ale aj pre vyvíjajúci sa plod. Ak sa chemikálie nájdené v kozmetike bežne dostanú do krvného obehu pri aplikácii na kožu, potom sa môžu ľahko dostať aj do plodu matky.

Parabény
Parabény sú chemické látky, ktoré sa používajú v kozmetickom ako aj farmaceutickom priemysle. Nachádzajú sa v 75 – 90% kozmetických produktoch. Najpoužívanejšie sú metylparaben (E218), etylparaben (E214), propylparaben (E126) a butylparaben. Tieto konzervačné látky sa získavajú z ropy a pomáhajú zachovať čerstvosť a neporušenosť výrobku. Mnohí výrobcovia pridávajú parabény do kozmetiky pre zachovanie minimálne troch rokov životnosti. Parabény zabíjajú všetky baktérie, ktoré by mohli vstúpiť do produktu. Ak tieto chemické látky dokážu zabiť bakteriálne bunky, čo robia s kožnými bunkami? Vedecké štúdie intenzívne naznačujú, že parabény ako aj iné syntetické zložky majú významný negatívny vplyv na naše telo.

Účinky parabénov na ľudské zdravie a ich škodlivosť
Parabén ako konzervačná látka v súčasnosti prichádza do mnohých kontroverzných diskusií, ktoré spájajú parabény k rakovine prsníka a narušenia endokrinného, hormonálneho systému. Hoci parabén tvorí veľmi malé percento výrobkov, ich škodlivý vplyv na ľudský organizmus je pomerne silný. Vo Veľkej Británii, vedci našli parabény v 19 z 20 žien s nádormi prsníka. Hoci štúdia nestanovila, že parabén bol príčinou nádoru prsníka, tento výskum jasne dokazuje, že používanie parabénov ako syntetickej ingrediencie je biokumulatívne, t.z., že sa v našom organizme akumulujú a telo ich nevie spracovať. Na základe mnohých vedeckých štúdií bolo odhalené, že parabény môžu vyvolať bujnenie rakovinových buniek. Existujú dobré dôvody, prečo sa parabény používajú ako kozmetické konzervačné prostriedky. Sú lacné a efektívne. Avšak, sú dostupné aj bezpečnejšie prírodné alternatívy ako napr. grapefruit seed extract, grape seed extract alebo tocopherol (vitamin E).

Nevedomosť ľudí
Slovenský spotrebiteľ sa postupne dozvedá o škodlivosti parabénov, aj keď osveta v tomto smere zatiaľ nie je veľká. Možno aj preto, že okolo 90% kozmetiky na trhu práve parabény obsahuje. Ide o kozmetické prípravky s veľkou reklamnou kampaňou, ktoré okrem parabénov obsahujú silikóny, ropné deriváty, dráždivé syntetické vône a ďalšie zdraviu škodlivé látky. Väčšina kozmetických prípravkov, od najnižšej ceny až po najvyššie sú však zložené z rovnakých základných zložiek. Čítanie štítkov a rozpoznanie problematických ingrediencií sú nevyhnutnou zručnosťou spotrebiteľa, ktorý má v úmysle vybrať produkty, ktoré sú založené na prírode. Opatrnosť je potrebná pri predaji výrobkov, ktoré o sebe tvrdia, že sú prírodné. Môžu napríklad obsahovať malé množstvo rastlinných výťažkov, ale prevažná časť výrobku je na ropnej báze. Mnoho kozmetických výrobcov tvrdí, že ich produkty sú bezpečné, ale za krátkodobými výhodami používania daných produktov sa skrývajú negatívne dôsledky dlhodobého dennodenného absorbovania látok do pokožky. Rastúcim trendom je aj chemická citlivosť, ktorá sa môže vyvinúť kedykoľvek, a to aj po dlhodobom používaní rovnakého výrobku.

Prečo používať prírodnú kozmetiku
Prírodné kozmetické produkty sú bezpečnejšie, zdravšie alternatívy, najmä ak sú všetky ingrediencie zložené z prírodných látok. Kvalitná prírodná kozmetika obsahuje len aktívne prírodné látky, ako sú výťažky z rastlín, esenciálnych olejov alebo látok výlučne z organického pôvodu. Prechod na prírodné kozmetické prípravky vám môže pomôcť vyhnúť sa „kŕmeniu“ kože škodlivými chemikáliami. Mnohé kožné problémy, ako je akné, kontaktná dermatitída, podráždenie alebo alergie môžu vymiznúť akonáhle ropné a syntetické látky budú odstránené z režimu starostlivosti o pleť. Používaním plne prírodných produktov môžete prispieť k zdravej pokožke a zdravému telu v dlhodobom horizonte. Pri výbere kozmetiky je potrebné si predovšetkým všímať zloženie produktov a symbol certifikačnej organizácie, ktorá produkty certifikovala. Jedine toto vám zaručí, že kupujete naozaj prírodnú kozmetiku bez zbytočnej chémie. Za jednu z vysoko rešpektovaných a uznávaných certifikátov sa považuje známka EcoControl , kde sú všetky produkty certifikované podľa najprísnejších požiadaviek. Okrem toho je účinnosť a bezpečnosť všetkých produktov klinicky potvrdená.

Prírodná kozmetika ANNEMARIE BÖRLIND
Medzi popredné priečky v oblasti certifikovanej prírodnej kozmetiky sa zaraďuje svetová značka ANNEMARIE BÖRLIND od nemeckého výrobcu Börlind GmbH, ktorá stavia na viac ako 50 - ročnej tradícii. Ponúkajú tie najlepšie prírodné produkty starostlivosti o pleť, čo potvrdzuje prvenstvo v predajnosti na domácom nemeckom trhu. Všetky produkty sú držiteľom certifikátu EcoControl . Všetky produkty sú 100% bez parabénov, PEG, parafínu, ropných derivátov, silikónových olejov, polycyklických zlúčenin, syntetických farbív a vôní. Taktiež konzervačné látky sú získané výlučne z prírody. Zakladateľkou spoločnosti je dnes už viac ako 90 – ročná Annemarie Lindner, ktorá svoje celoživotné úsilie zasvätila tejto značke, za čo jej boli uznané mnohopočetné významné ocenenia za celoživotnú prácu, inovácie, pleťovú kompatibilitu a účinnosť.

skryť článok

Ako sa zbaviť akné ?

Akné predstavuje nielen zdravotný problém, ale aj kozmetický defekt, ktorý dokáže nejedného človeka priviesť na pokraj zúfalstva ... zobraziť článok

...Akné je zápalové ochorenie mazových žliaz, vyskytujúce sa na tvári, chrbte, dekolte, a to najčastejšie v období puberty. Po nej väčšinou odznieva, ale raritou nie je ani dlhodobý výskyt vyrážok, niekedy aj po tridsiatom roku veku.

Príčiny vzniku akné:
Nesprávne ošetrenie pleti – nevhodnou kozmetikou dochádza k poruche rohovatenia buniek vlasového folikulu a jeho upchatie, rozmoženie baktérií. Neodborným vytláčaním vyrážok taktiež dochádza k sekundárnej infekcii.

Hormóny - mazové žľazy sú stimulované mužským pohlavným hormónom. Hlavne u dievčat a žien môže testosterón viesť k zväčšeniu mazovej žľazy, k vzniku zápalu, ktorý sa prejavuje vo forme vyrážok.

Iné ochorenie - akné môže byť prejavom neodhaleného, dlhšie pretrvávajúceho zápalu hrdla, nosa, ďasien, pokazených zubov. U žien ho môžu zhoršovať aj gynekologické problémy zápalového charakteru.

Životospráva - jednostranná strava či drastické diéty určite ovplyvňujú vznik akné. Predpokladá sa, že svoje zásluhy na ňom majú aj pikantné, mastné a sladké jedlá. Nedostatočný pitný režim a na druhej strane príliš veľa kofeínu či sladených nápojov Situáciu zhoršuje aj nedostatok vitamínu A a B.

Stres - v psychicky náročných situáciách sa akné výrazne zhoršuje. Stres totiž ovplyvňuje mazovú žľazu, ktorá je producentom, ale aj cieľom stresových hormónov. Čím viac je človek vystresovaný, tým viac mazu sa tvorí, čo vedie k zápalovým reakciám.

Dedičnosťa iné

Biokozmetika (alebo organická kozmetika) je stále populárnejšia. Aj pre laika vzbudzuje pocit, že je prírodná a nezaťažuje pleť. Táto informácia je navyše pravdivá. Aby bola kozmetika skutočne prírodná, nesmie obsahovať žiadnu škodlivú zložku.

Účinky biokozmetiky ocenia najmä mladí ľudia s citlivou a problematickou pokožkou, pričom vhodná je pre všetkých, dokonca aj alergikov, pretože je čistá. Pri kúpe pleťového krému nezabúdajte na to, že asi 60 percent z toho, čím sa natierame, neskôr absorbuje naše telo. Preto je najvhodnejšie, ak obsahuje len tie najčistejšie ingrediencie. Prax ukázala, že prírodné zložky sú oveľa efektívnejšie ako chemické deriváty z ropy, či vosky a iné syntetické doplnky, ktoré sa nachádzajú v bežných kozmetických výrobkoch. Výhodou biokozmetiky sú rastlinné prísady, ktoré sú v nej použité - vypestované sú bez pesticídov a podľa prísnych predpisov kontrolných inštitúcií, ktoré vydávajú povolenia na ich pridávanie do výrobkov s označením "organic" alebo "bio". Veľká väčšina kozmetických výrobkov síce uvádza, že obsahuje prírodné zložky, od prírodných však majú ďaleko. Podstatný rozdiel medzi bežnou a organickou kozmetikou je v tom, že kým biokozmetika musí prejsť testovaním a certifikáciou na základe dodržania prísnych kritérií, na "akoby" prírodnú kozmetiku sa nevzťahujú žiadne striktné predpisy. Aby bola kozmetika skutočne prírodná, nesmie obsahovať žiadnu syntetickú zložku. Biokozmetika obsahuje organické ingrediencie a žiadne chemikálie ako parabény a ftaláty. Biokozmetika je vyrábaná len z rastlinných extraktov a olejov, kvetovej vody a esenciálnych olejov s vysokým obsahom minerálov, vitamínov, antioxidantov a esenciálnych mastných kyselín.

Čo môže bežná kozmetika spôsobiť?
Výskum potvrdil, že značné množstvo chemických látok používaných v bežnej kozmetike môže mať napríklad karcinogénne účinky alebo negatívne pôsobiť na hormonálny systém. Výrobca organickej kozmetiky je presvedčený o tom, že zákazník má právo vedieť, čo výrobok, ktorý kupuje, obsahuje a do akej miery je organický. Účinok organickej kozmetiky nemusí byť viditeľný po prvom použití, pleť sa dokonca môže na začiatku aj zhoršiť. Je to dôsledkom vylučovania toxíkov, ktoré sa nahromadili používaním bežných výrobkov, napríklad na báze minerálneho oleja. Dlhodobé používanie biokozmetiky zladené s konzumáciou zdravej stravy však prispeje ku kráse a čistote pokožky.

skryť článok

Nebezpečný karmín a olovo vo vašom rúži !

 Červené farbivo Carmine, ktoré sa označuje aj pod názvom: E120 - Cochineal, Carmine, kyselina karmínová (carmid acid) je toxické a rakovinotvorné. Vyskytuje sa často v kozmetike ako prísada do rúžov, očných tieňov, šampónov a pod... zobraziť celý článok

Červené farbivo Carmine sa získava z vysušených tiel samičiek hmyzu Dactyloptius Coccus, ktorá parazitujú na kaktusoch v Peru, na Kanárskych ostrovoch i na ďalších miestach. Karmín nájdete skoro v každom rúže okrem prírodných certifikovaných značiek, ktoré odmietajú testovanie na zvieratách ako aj výťažky zo zvierat vo svojich produktoch. Karmín sa okrem toho ďalej používa ako farbivo do cukroviniek, mliečnych výrobkov, jogurtov, džemov, džúsov, instantných polievok, rôznych nápojov, žuvačiek, atď.

Nežiadúce účinky
Košenila (Cochineal) je derivát antrachinonu. Všetky antrachinony majú rakovinotvorné účinky. U niektorých citlivých jedincov môže spôsobiť alergické reakcie a často je košenila (cochineal) označovaná za príčinu detskej hyperaktivity. Podľa výskumov bolo zistené, že kyselina karmínová je potenciálnym inhibítorom kožných nádorov. Môže spôsobiť životu nebezpečnú ANAFYLAXIU (anafylaktické šoky), ASTMU, ŽIHĽAVKU, SENNÚ NÁDCHU.

Olovo v rúži ??? V USA zistili rozsiahlym prieskumom, že 61% rúžov obsahuje stopy olova. Na internete je možné nájsť zoznam firiem, ktoré rúže s olovom vyrábajú, a celá 1/3 obsahuje olova viac, než povolujú americké normy. Jedná sa častokrát aj o rúže veľmi luxusných značiek. Obsah olova v nich bol aj 12x vyšší, než je bezpečné. Olovo je nebezpečné tým, že sa v tele hromadí. Mimoriadne citlivé sú k nemu tehotné ženy, vyvíjajúce sa plody a malé deti. Je to nebezpečný neurotoxin, ktorý môže spôsobiť poruchy vo vývoji nervovej sústavy a správania.

Certifikovaná prírodná kozmetika ANNEMARIE BORLIND odmieta testovanie na zvieratách a výťažky zo zvierat vo svojich produktoch. Dekoratívna kozmetika neobsahuje Carmine (Karmín) ani ďalšie chemické zdraviu škodlivé látky. Vo svojich rúžoch používa len organické prírodné alternatívy. V rúžoch je základom včelí vosk, Candelilla vosk, Carnauba vosk, jojobový olej, bambucké maslo. Výťažok z červenej repy ako alternatíva červeného farbiva. DEKORATÍVNA KOZMETIKA Annemarie Borlind je 100% bez obsahu olova, PEG, parabénov, silikónov, syntetických vôní, konzervantov, minerálnych olejov.

Zakladateľka spoločnosti Annemarie Lindner povedala „To čo nemôžem zjesť, si nedám na tvár.“ Skúste sa aj vy zamyslieť ...

Nebezpečné látky v slnečnej kozmetike

Výskyt rôznych kožných reakcií na UV – žiarenie a slnečných alergií - fotodermatózy sa v posledných rokoch významne zvýšil. Kožné príznaky sa objavujú asi u 20% populácie a sú spôsobené buď samotným UV žiarením alebo napr. jeho pôsobením v kombinácii s fotosenzibilizátorom, napr. užívanými liekmi, potravinami, alebo samotnými opaľovacími krémami s obsahom chemických látok...zobraziť celý článok

Reakcie kože na UV – žiarenie je možné hodnotiť ako normergické (primerané) a hyperergické (nadmerné). Do skupiny hyperergických spadajú prejavy fototoxické a fotoalergické.

Fototoxické reakcie
sú spôsobené zvýšenou citlivosťou kože voči UV – žiareniu podmienenou vonkajšie či vnútorne podanými látkami (napr. užívané lieky, potraviny, alebo kozmetika či opaľovacie prípravky s obsahom chemických látok). V tomto prípade dochádza k priamej vzájomnej interakcii UV – žiarenia a určitých látok, tzn. že do tohto procesu nie je zapojený imunitný systém. Na rozdiel od „slnečnej alergie“ – ktorá nie je závislá na dávke UV – žiarenia (výražka sa môže objaviť už pri miernom ožiarení) – hrá pri fototoxickej reakcii veľkú úlohu intenzita UV – žiarenia a celkové množstvo fototoxickej látky.

Fotoalergické reakcie
majú alergickú podstatu. Pôsobením UV – žiarenia vzniká z látok vlastných či prijatých alergén, ktorý ďalej vyvoláva alergickú reakciu na koži. Už z malého množstva slnenia môže vzniknúť fotoalergická reakcia, ktorá sa prejaví 24 – 72 hodín po slnení. Prejavy pretrvávajú dlhšiu dobu a u niektorých typov sa môžu stať chronické.

Aké nebezpečné prísady obsahuje bežný opaľovací krém a aký ma dopad na naše zdravie?

UV-B FILTER – ako Octyl methoxycinnamate (OMC) absorbuje UVB žiarenie, na druhej strane však dráždi kožu a spôsobuje alergické reakcie a predčasnú smrť buniek.

UV-A FILTER – ako Benzophenon, sú z rodiny chemikálií ako Oxybenzon, Dioxybenzone a Butylmethoxydibenzoylmethane, ktoré sú bežne používané v slnečných prípravkoch pre absorbovanie UVA žiarenia. Môžu spôsobiť zvýšenú citlivosť kože, náchylnú na zápaly, vyrážky a alergické reakcie. Majú dokázateľný negatívny dopad na hormonálnu rovnováhu. Niektorí vedci dokonca uvádzajú, že ingrediencia ako oxybenzone môže zničiť alebo blokovať prirodzenú obranyschopnosť kože voči UV žiareniu.

Koža sa tak nedokáže brániť proti voľným radikálom, čím vás ani zďaleka nechráni proti slnku, ale skôr zvyšuje risk vzniku rakoviny a predčasného starnutia.

OCHRANA KOŽE – ochranci kože ako PABAS, obsahujúci P-aminobenzoic acid, Ethyl Dihydropropyl PABA, Padimate-O, padimate A a Glyceryl PABA sú bežne používané v opaľovacích prípravkoch na ochranu kože. Taktiež sa správajú ako lokálne anestetiká v produktoch po opaľovaní. Môžu však dráždiť kožu a vytvoriť formaldehyd a iné karcinogénne látky, ktoré v kombinácii s chemickými látkami ako DEA a TEA môžu spôsobovať podráždenie, alergické reakcie a citlivosť na UV žiarenie, ktoré sa prejavuje ako vyrážky, opuch, svrbenie.

KONZERVANTY – parabény sú najčastejšie používané konzervanty. Môžu vyvolať podráždenie a zvýšenú citlivosť kože. Parabén ako konzervačná látka v súčasnosti prichádza do mnohých kontroverzných diskusií, ktoré spájajú parabény k narušeniu rovnováhy endokrinného, hormonálneho systému. Tieto chemické látky, ktoré majú kumulatívny efekt, sú považované za spojené sa zvyšuje v prípadoch rakoviny prsníka a pokles mužských spermií. Niektoré parabény sú podozrivé karcinogény. Výskum jasne dokazuje, že používanie parabénov ako syntetickej ingrediencie je biokumulatívne, t.z., že sa v našom organizme akumulujú a telo ich nevie spracovať, čo sa spája v rastúcich prípadoch výskytu rakoviny prsníka a poklesu mužských spermií. Hoci parabén tvorí veľmi malé percento výrobkov, ich škodlivý vplyv na ľudský organizmus je pomerne silný.

VÔŇA – vône pridávané do slnečných krémov sú normálne označené ako „parfum“ a často obsahujú syntetické vône. Môžu spôsobovať vodnaté oči, začervenanie kože a alergické reakcie. Astmatici obzvlášť by mali užívať slnečné krémy bez vôní.

Zinc oxid a Titanium dioxide – oxid zinočnatý a oxid titaničitý sú bežné minerálne UV filtre v opaľovacích krémoch, ktoré sú však konštruované v nano-veľkostiach, aby nezanechávali biely povlak. Výrobcovia však stále pridávajú nanočastice titanium dioxide a zinc oxide do slnečných prípravkov na blokovanie UV lúčov tak, aby tieto nevytvárali bielu vrstvu na pokožke, ale aby sa stali priehľadnými. Tieto nanočastice sú pridávané bez riadneho-pravdivého uvedenia na etikete a predstavujú potenciálne ohrozenie pre ľudské zdravie. Nanočastice môžu vstupovať do vitálnych orgánov, tkanív a dokonca i do telových buniek. Dostupné vedecké štúdie poukázali, že nanočastice použité v kozmetických prípravkoch môžu spôsobiť vážne poškodenia DNA (genetického materiálu buniek), narušiť funkcie buniek, čo môže viesť k rakovine.

Odborníci hlásia, že čím menšie častice, tým viac sú bioaktívne a toxické. Ich schopnosť pôsobenia s inými živými systémami sa zvyšuje, pretože môžu ľahko preniknúť cez kožu, pľúca, v niektorých prípadoch krvi/mozgu. Akonáhle sú vo vnútri tela, môžu spôsobovať ďalšie biochemické reakcie ako je tvorba voľných radikálov, ktoré zabíjajú bunky.

Nanočastice sú 1000 krát menšie ako baktérie, ale pokročilá technológia – mikroskopy umožnili vedcom pozorovať ich interakcie v telových bunkách. Nanotechnológie sú zatiaľ nedostatočne prebádané a visí nad nimi priveľa otáznikov. Používajú v komerčných produktoch ako v ohňovzdorných materiáloch a kozmetike. Kvôli ich minimálnej veľkosti, nanočastice môžu ľahko vstupovať do celého tela a ich dlhotrvajúci účinok je doteraz neznámy. Kým sa vykoná rozsiahly výskum a potvrdia sa informácie, ktoré typy nanočastíc sú neškodné a ktoré majú potenciál byť škodlivé ich uvádzanie do životného prostredia je vhodné obmedziť.

Od roku 2013, EU-Cosmetic regulations 1223/2009 vyžadujú identifikáciu nano-častíc na INCI liste. Doporučujeme prírodnú slnečnú kozmetiku Annemarie Borlind, ktorej produkty neobsahujú Zinc Oxid a Titanium Dioxide v nano-časticiach..

Prírodné opaľovacie produkty sú bezpečnejšie, zdravšie alternatívy, najmä ak sú ingrediencie zložené z prírodných látok, organických a pleťovo-kompatibilných UV filtrov. Mnohé kožné reakcie, ako sú fototoxické reakcie, slnečné alergie, vyrážky, svrbenie a opuchy môžu vymiznúť akonáhle ropné a syntetické látky budú nahradené prírodnými alternatívami.

Prírodná kozmetika ANNEMARIE BÖRLIND – spoľahlivá UV ochrana Annemarie Börlind slnečná kolekcia obsahuje kombináciu látok a vysoko účinných ochranných filtrov, ktoré spĺňajú najnovšie štandardy Európskej komisie na ochranu proti UVA a UVB slnečným lúčom. Zaisťuje taktiež dokonalú ochranu pokožky pred vznikom alergických reakcií na slnečné žiarenie.

Slnečná starostlivosť založená na prírode bez živočíšnych výťažkov, bez konzervačných látok, bez syntetických farbív a vôní, bez nanočastíc, bez silikónov, bez PEG, emulgátorov a parafínov.

Zdokonalená (pokroková) starostlivosť o pleť s vysoko efektívnou ochranou, vode odolná a dermatologicky testovaná slnečná kozmetika.

Nebezpečný hliník v deodorantoch !

Alumíniový (hliníkový) prášok/Aluminium powder – často hlavná zložka deodorantov, tieňov, špirál, ceruziek na oči, leskov na pery a lakov na nechty. Spôsobuje rakovinu, alergie, vývojové poruchy, negatívne vplýva na funkčnosť orgánov. Hliníkové súčasti deodorantov sú pre telo nebezpečné a môžu spôsobovať rakovinotvorné zmeny v organizme. Problém hliníka je ten, že je často využívaný v našej spoločnosti aj v iných oblastiach, ako je kozmetika. Všetci bez výnimky ho máme v tele prebytok....zobraziť celý článok

Problém hliníka je ten, že je často využívaný v našej spoločnosti aj v iných oblastiach, ako je kozmetika. Všetci bez výnimky ho máme v tele prebytok. Hliník bol dlhú dobu považovaný na netoxický, a tak je bežnou súčasťou rôznych produktov farmaceutického i kozmetického priemyslu. Nájdeme ho v najrôznejších krémoch, deodorantoch, mastiach, navlhčených obrúskoch i tampónoch. Podľa medzinárodnébo názvoslovia (INCI) nájdeme v zozname prísad niektoré z týchto názvov: aluminium hydroxide, aluminium oxide, aluminium chlorohydrate, aluminium silicate, aluminium stearate a aluminium octenylsuflate. Je to hliník v rôznych chemických zlúčeninách. Neurotoxický hliník sa tak dostáva na citlivé, sliznicou pokryté miesta, kde sa veľmi ľahko vstrebáva a vstupuje do krvného obehu (keďže koža má schopnosť vstrebávať hliník, vstrebe sa až 100% hliníku do pokožky). Niektoré výskumy uvádzajú, že môže zvyšovať nebezpečie vzniku nádorovných ochorení i rakoviny prsníka. Nebezpečenstvo príjmu hliníka z kozmetických prostriedkov je celkom vedome podceňované, pretože jeho obmedzenie alebo zákaz znamenalo